About us

Life in new dimensions

 

The OPTREAL, Ltd. established in 1997 with office in Prague the capital city of the Czech republic is a development company specializing in residential land development. Our company is acquiring a raw land in attractive locations southeast of Prague and develops the land into a ready to build residential subdivisions. Newly our company offers complete engineering networks construction also to other interested companies or owners. Our company goal is to create a high quality, family oriented residential subdivisions with emphasis on blending with the natural environment but still with an easy commute to the shopping, cultural and sport amenities of Prague.

Just between the attractive locations of towns of Říčany and Jesenice OPTREAL, Ltd. developed several residental subdivisions totaling 1,750 000 m2.

 

Currently OPTREAL offers luxury plots in Dobřejovice, Vestec in the neighbourhood of Jesenice and beautiful small locality in Čerčany.

 

OPTREAL has several other projects in the preparatory stages. New localities are supposed to be in offer soon.

 

Among the company successfully completed and sold out project are the largest one in locality Zdiměřice, then subdivisions at Průhonický park, Psáry, Dobřejovice, Herink, Radlík, Říčany Castle, Struhařov, Radlík in Jílové by Prague, two localities at Třebotov and Mníšek pod Brdy, that is located southwest of Prague. OPTREAL have completed a number of attractive locations during several past years such as Čerčany in Benešov district, Třebotov at Prague - west area, plots at U Hliněného rybníka location in Mirošovice which approved immense interest from clients. And so far the latest location called Za Humny at Jílové by Prague that had been sold out within one year.

 

OPTREAL Ltd. was also a participant in several residental apartment projects in Prague and Prague neighborhoods of Jesenice, Zdiměřice and Štěrboholy.

 

OPTREAL Ltd. is working closely with OPT PLUS Ltd. which in 2006 started to develop residential lot subdivisions in Třebotov and in Radimovice.

 

Our company the OPTREAL Ltd. is a developer with impeccable reputation known for our past and present achievements. If you are looking to purchase a residential lot in the highest quality residental subdivision close to Prague at very reasonable prices we have a wide variety of lots to suite your family needs. Please give a call or visit our office.

 

OPTREAL se zaměřuje na atraktivní lokality u Prahy, především směrem na jihovýchod od hlavního města - na oblast mezi Říčany a Jesenicí u Prahy. Právě v této oblasti byly zrealizovány více než dvě desítky projektů o celkovém objemu více než 1 750 000 m2.
Z aktuálních projektů se OPTREAL soustředí především na lokalitu U Průhonického parku v Dobřejovicích, jenž je prvním místem, ve kterém společnost OPTREAL realizuje svoji vizi moderní lokality. Dalším zcela nově připravovaným projektem je Golf Konopiště, kde si zájemci o bydlení v krásno přírodě mohou koupit samostatný pozemek určený pro individuální výstavbu rodinného domu nebo parcelu včetně designového nízkoenergetického domu na klíč.
V různých fázích realizace se nachází dalších šest projektů s parcelami pro individuální výstavbu rodinných domů. Jedná se o lokality Nad Hradem v Říčanech, lokalitu V Lázních v Jesenici u Prahy a U Hliněného rybníka ve Struhařově, pozemky v Radimovicích a v Radějovicích, a také parcely v lokalitě Na Výsluní v Radlíku. Další projekty jsou v přípravě.
Mezi dokončenými lokalitami jsou Zdiměřice – jeden z doposud největších developerských projektů společnosti, Průhonický park – jih, Psáry, Dobřejovice, Herink, Radlík, Třebotov a Mníšek pod Brdy, nacházející se západním směrem od Prahy. Společnost OPTREAL se v minulých letech rovněž podílela na realizaci několika bytových projektů v Praze a blízkém okolí, například v obcích Jesenice, Zdiměřice a pražských Štěrboholech.
Se společností OPTREAL, spol. s r. o., je úzce spjatá společnost OPT Plus, a.s, která začala v roce 2006 realizovat projekt pozemků v Třebotově a v Radimovicích

 

Wrote about us
Michal Rašek, OPTREAL: the regulatory plan increases the quality of development and locality as well

stavebni-forum.cz